Japońskie obrazy - orientalne motywy w nowoczesnej aranżacji wnętrz
Środa, 19 Stycznia 2022   |   Trendy & Inspiracje

Japońskie obrazy - orientalne motywy w nowoczesnej aranżacji wnętrz

Malarstwo japońskie słynie z prostoty i zastosowania kolorów. Obrazy mają bardzo minimalistyczny charakter, a artysta koncentruje się na istocie tego, co chce przekazać. Dzięki temu widzimy, że w tych obrazach jest o wiele więcej szczegółów niż w jakiejkolwiek innej formie sztuki. Właśnie te wyznaczniki techniki sprawiły, że stała się ona rozpoznawalna na całym świecie i wpłynęła na wiele innych dziedzin. W artykule przedstawiamy trzy główne nurty japońskiej sztuki drzeworytniczej oraz podpowiemy jak najnowsza technologia druku pozwala wprowadzić odrobinę orientu w nowoczesnych pomieszczeniach.

Wyjątkowa historia techniki wykonywania japońskich drzeworytów

Drzeworyt to forma druku wypukłego, co oznacza, że rzeźbi się obraz na powierzchni bloku drewna za pomocą ostrego narzędzia, a później naciskając na niego atrament odbija się wzór na papierze.

Historia drzeworytów sięga roku 1250. Uważa się, że forma sztuki wywodzi się ze świątyń buddyjskich w Nara. Prawdopodobnie pierwszy drzeworyt wykonał Kobo Daishi, mnich buddyjski i uczony. Wyrzeźbił prosty wizerunek Buddy na desce z drewna cedrowego.

W Japonii drzeworyty pojawiły się w VI wieku. Technika została wprowadzona do kraju przez koreańskich rzemieślników, którzy nauczyli się jej od chińskich buddystów. Początkowo drewniane klocki służyły do rzeźbienia pism buddyjskich na kawałkach drewna. Następnie w XVII wieku zaczęto je wykorzystywać do drukowania książek i grafiki.

Sztuka Ukiyo-e czyli obrazy przemijającego świata

Ukiyo-e to drzeworyty, które były często używane do przedstawiania scen z życia codziennego Japonii. Najczęstszą tematyką tego nurtu były pejzaże, wizerunki kobiet, roślin bądź zwierząt. Nurt ten zakładał wspólną pracę malarza, rytownika oraz drukarza. Była to praca bardzo żmudna i wymagała ogromnego zaangażowania, wszystkich osób biorących udział w powstawaniu jednego drzeworytu.

Za najwybitniejszego twórcę drzeworytów uznawany jest Hokusai Katsusjika (Hokusai). Hokusai był znany ze swoich grafik, obrazów, rysunków i szkiców. Jego twórczość obejmowała głównie naturę: pejzaże i zwierzęta. Przypisuje mu się wniesienie sztuki ukiyo-e na nowy poziom, dzięki swojej pracy „Wielka fala z Kanagawy”. Prace Hokusai są często postrzegane jako pomost między tradycyjnym japońskim malarstwem okresu Muromachi, a stylem ukiyo-e. Twórczość Hokusaia wpłynęła na wielu innych artystów, w tym Vincenta van Gogha, Pabla Picassa i Claude'a Moneta.

japońskie obrazy

Styl shin-hanga i jego wpływ na sztukę rynku zachodniego

Drzeworyty tworzone w stylu shin-hanga miały za zadanie przyciągnąć rynek zachodni. Wszystkie założenia tego ruchu zostały przygotowane tak, aby eksportowane produkty odniosły wielki sukces za granicą. A wszystko zaczęło się od wydawcy Watanabe Shōzaburō, który widząc potrzeby zachodniego rynku, chciał stworzyć modę na orient. W jego założeniu Japonia i jej grafiki miały stać się marketingowym sukcesem. Tym samym powstała era "nowych drzeworytów" - zachodni artyści, inspirując się japońską techniką, zaczęli tworzyć dzieła, które z czasem stawały się natchnieniem dla wschodnich twórców. Te swoiste odwrócenie ról i silny wpływ sztuki zachodu można przede wszystkim zobaczyć w późniejszej japońskiej grze światła i efekcie akwareli. Jednym z czołowych artystów tego ruchu i często publikowanym na łamach Watanabe był Ohara Koson (Shoson,Hoson). Jego najwybitniejsze dzieła to: „Tańczący lis w kapeluszu z liści lotosu", " Ptak i Pająk na Gałęzi" oraz "Kruki w pełni księżyca”.

orientalne obrazy

Sōsaku-hanga - jedno dzieło, jeden artysta

W odróżnieniu od innych nurtów, styl sōsaku-hanga podkreślał wielką rolę artysty podczas tworzenia drzeworytu. Całość wykonywana była przez jedną osobę, dlatego wymagała dużej ilości czasu, pracy i cierpliwości. Za początek ruchu sōsaku-hanga uważa się moment, w którym powstała praca Kanae Yamamoto "Rybak" w 1904 roku - drzeworyt został narysowany, wyrzeźbiony i nadrukowany wyłącznie przez tego artystę. Zasada tzw. "samodruku" stała się przewodnią i nabrała rozpędu w powojennej Japonii.

Obrazy w stylu japońskim drukowane na płótnie

Obrazy japońskie to doskonały sposób na dodanie orientalnych motywów do wystroju wnętrza. Sprawdzą się jako centralny punkt w pomieszczeniu lub mogą stać się częścią jednej większej aranżacji.

obrazy w stylu japońskim

Kolekcja obrazów orientalnych na płótnie znajdująca się w naszym sklepie to zbiór dzieł przedstawiających wschodnie pejzaże, tradycyjne stroje i zwyczaje. Jeśli sztuka japońska jest Ci bliska i chętnie sięgnąłbyś po elementy dekoracyjne inspirowane orientem, to zapraszamy do naszej galerii. Obrazy w motywami japońskimi doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni oraz przedpokoju. Warto wziąć pod uwagę zestawienie ich z innymi ornamentami o podobnej tematyce.


Zobacz również inne artykuły dot. naszych obrazów:

JAK WIESZAĆ OBRAZY? POMYSŁY I INSPIRACJE NA DOMOWĄ GALERIĘ

SZTUKA POPULARNA, CZYLI POP-ART

REPRODUKCJE NAJSŁYNNIEJSZYCH OBRAZÓW VINCENTA VAN GOGHA