Jak wieszać obrazy? Pomysły i inspiracje na domową galerię
Środa, 18 Sierpnia 2021   |   Deco Porady

Jak wieszać obrazy? Pomysły i inspiracje na domową galerię

Odpowiednio dopasowane obrazy mogą niesamowicie odmienić pustą przestrzeń na Twoich ścianach, jednak ich zawieszenie nie jest takie proste, jak się wydaje. Potrzeba czasu na przemyślenie dokładnego planu działania. Podpowiemy Ci, jak w kilku krokach umiejętnie zabrać się za dobór oraz wieszanie obrazów.

Praktyczne porady, które pomogą Ci w prosty sposób wieszać obrazy na ścianie

Pamiętasz czasy, w których każdy pokój dzienny wyglądał tak samo? Wnętrza były szare i ponure. Dzisiaj liczy się niebanalność podczas urządzania naszych przestrzeni. Dzięki, właściwie dobranym obrazom, każde mieszkanie stanie się stylowe i oryginalne. Poniżej przedstawiamy podstawowe elementy, które pomogą zacząć tworzyć dekoracje na ścianie, niezależnie od tego czy ma to być jeden, czy kilka obrazów.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • oświetlenie obrazu;
  • kolorystykę obrazu;
  • kształt i wielkość obrazów;
  • dodatki do obrazu;
  • aranżację pomieszczenia, w którym mają pojawić się obrazy;
  • nasłonecznienie i wilgotność w pomieszczeniu.

Dopasowanie obrazów do stylistyki przestrzeni

Obrazy to nie tylko dodatki, obrazy to przede wszystkim dopełnienie wystroju wnętrza. Dlatego ważne jest, aby podczas tworzenia domowej galerii pamiętać o zachowaniu zgodności stylu obrazu do estetyki mieszkania.

Odpowiednio dobrane, grafiki oraz fotografie, do stylistyki pomieszczenia podkreślają jego atuty oraz indywidualność. I tak np. obrazy z wiejskimi pejzażami najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach w stylu rustykalnym, natomiast obrazy vintage będą idealnym dopełnieniem do wnętrz o retro wystroju.

jak powiesić obraz

Dobieranie obrazów ze względu na kolor

Motyw i kolorystyka obrazu powinny pasować do wystroju wnętrza. W przeciwnym razie dodatki będą za bardzo skontrastowane, przytłaczające i mało estetycznie.

Najważniejsza jest równowaga! Idealnie dobrany obraz powinien w widoczny sposób współgrać z kolorytem pomieszczenia. I nie chodzi tutaj tylko o dobór odcieni z jednej palety barw. Pamiętaj, że płótno o żywej i wyrazistej tonacji doda oryginalności nudnemu wnętrzu, a delikatniejszy zestaw odcieni na obrazach, złagodzi wygląd tętniącej życiem przestrzeni.

Warunki klimatyczne i ich wpływ na jakość obrazu

Niepozornie duże znaczenie mają warunki panujące w pomieszczeniu. Szczególnie gdy mamy zamiar powiesić oryginalne obrazy na płótnie, które mają większą podatność na zniszczenia. Zbyt wilgotna atmosfera we wnętrzu sprawi, że płótno i farby zaczną się marszczyć oraz przebarwiać. Natomiast bezpośrednio padające na obraz promienie słońca, mogą go pozbawić wyrazistej barwy.

jak wieszać obrazy

jak wieszać obrazy

Jeżeli obawiasz się, że nie masz odpowiednich warunków do przechowywania ręcznie malowanych obrazów, to możesz je zastąpić obrazami drukowanymi na szkle albo na płótnie. Obrazy na szkle idealnie nadadzą się jako dekoracje do kuchni i łazienki, gdzie w szybki i łatwy sposób można pozbyć się plam i zabrudzeń. A drukowane obrazy na płótnie świetnie sprawdzą się w sypialni czy w salonie. Dzięki takiej alternatywie nie trzeba martwić się, że dekoracje stracą na jakości.

Sztuka w planowaniu miejsca na ścianie i wieszaniu obrazów

Mając już wybrany motyw przewodni obrazów oraz dobrane do nich dekoracje, przechodzimy do następnego etapu, jakim jest planowanie ich wieszania na ścianie.

Galeria w linii prostej? Estetyczny chaos? A może jeden obraz akcentujący przestrzeń? Niezależnie od tego jak chcemy, aby prezentowała się nasza kolekcja, istnieje kilka niezawodnych pomysłów na zaprojektowanie pozycji obrazów.

Sprawdzony patent na rozplanowanie położenia obrazów na ścianie

Odrysuj na papierze kształty wszystkich obrazów bądź ramek. Następnie wytnij je i połóż na ziemi. Teraz przyszedł czas na najbardziej kreatywną część - rozplanowanie układu obrazów. Dopasuj je tak, aż stwierdzisz, że to jest to! Następnie za pomocą taśmy klejącej przyklej kartki do ściany - w tym samym układzie, który wybrałeś. Na koniec, przez papier, wywierć dziury na haczyki lub gwoździe. W ten sposób stworzyłeś szablon, który ułatwi Ci powieszenie obrazów.

wieszanie obrazów

Użycie tego patentu sprawi, że nie trzeba będzie zamartwiać się, czy obrazy do siebie pasują bądź są nieodpowiednio powieszone. Podpowiadamy! Jeśli boisz się, że nie zapamiętasz, który papier, gdzie miał wisieć, zrób zdjęcia szablonu jeszcze na podłodze.

Wieszanie obrazów względem wielkości mebli

Dobrze dopasowane obrazy do stylu pomieszczenia, w którym mają wisieć to jedno. Obrazy dopasowane do wielkości, kształtu i koloru mebli to drugie.

Umiejętne rozwieszanie obrazów względem wielkości i ilości mebli jest uzasadnione paroma regułami:

  1. Należy pamiętać o odstępie 15-20 cm nad krawędzią kanapy lub komody. Jeżeli zawiesimy je wyżej to obrazy i meble będą wyglądać jak odrębne elementy, a powinny tworzyć spójną całość.
  2. Zachowanie takiej samej odległości między obrazami - obrazy mogą być powieszone asymetrycznie, jednak odległość między nimi powinna być równa.
  3. Zasada 2/3 dot. jednego płótna - przestrzeń ściany między meblem a krawędzią obrazu powinna wynosić 2/3 wielkości płótna, a jego środek powinien znajdować się na środku mebla, nad którym ma być powieszony.
  4. Zasada 2/3 dot. galerii obrazów - gdy galeria nie mieści się na szerokość sofy, ważne jest, żeby na krawędziach wisiały obrazy o podobnej do siebie wielkości.

jak wieszać obrazy

3 sposoby na zestawienie obrazów

Nasz wzrok skupia się na elementach, które najbardziej rzucają się w oczy, jak np. największe i najbardziej kolorowe obrazy. Dlatego, jeżeli posiadamy małe, piękne płótno i przywiesimy je w towarzystwie kolorowych dużych obrazów, spowoduje to utratę jego artystycznej wartości. Warto zatem pomyśleć nad rozdzieleniem dużych obrazów od małych.

A co jeśli nie mamy możliwości takiego oddzielenia? Są na to sposoby! Poznaj trzy układy, którymi warto kierować się podczas zestawienia obrazów na ścianie:

  1. Obrazy w linii prostej. Największy obraz ma znajdować się na wysokości wzroku, w centrum uwagi, a coraz mniejsze mają rozpraszać się ku zewnętrznym stronom.
  2. Obrazy w układzie kwadratowym. Gdzie centralny punkt to największy obraz, który znajduje się na samym środku w układzie, a te mniejsze obrazy podkreślają narożniki.
  3. Obrazy w układzie /\. Największy obraz powinien znajdować się na samym szczycie tego układu. A mniejsze, delikatnie pochylają się na bok i idą ku dołowi.

Zobacz nasze inne poradniki:

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY DOBIERANIA KOLORÓW ŚCIAN

FOTOTAPETY – JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

JAK ZERWAĆ FOTOTAPETĘ?