Sztuka popularna, czyli pop-art
lip, 27 2021   |   Wnętrza

Sztuka popularna, czyli pop-art

Pop art to sztuka popularna, ale czy sztuka popularna to koniecznie pop art? Określenia te, często używane zamiennie, oznaczają jednak dwa różne zjawiska. Nie będziemy prowadzić wykładu z historii sztuki ani estetyki filozoficznej, ale skupimy się na tym, żeby zakreślić w miarę wyraźne granice między tymi pojęciami w najkrótszy i najprostszy sposób.

Czym jest pop art?

Pop art był odpowiedzią na doświadczenie kultury masowej. Pop art był prądem artystycznym powstałym po II wojnie światowej, a wywodzącym się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Na jego ukształtowanie miał wpływ konsumpcyjny charakter zachodniej cywilizacji, zwłaszcza reklama, która przeżywała swój rozkwit w wyniku niespotykanego wcześniej rozwoju gospodarczego.
Sztuka pop art musiała być prosta, czytelna i efektowna. Prace tworzone w konwencji reklamy i kojarzone jednoznacznie z produktami kultury materialnej w istocie były przestrogą przed konsumpcjonizmem. Chociaż dziś raczej odchodzi się od podziału kultury na wysoką i niską czy też popularną, to tematy poruszane przez pop art są nadal aktualne.

Cechy pop artu

Pop art wykorzystuje popularne motywy obecne w kulturze masowej, nie tylko je parafrazując i umieszczając w nowym kontekście, ale często też parodiując. Artyści powielają wizerunki znanych z kultury i historii postaci, motywy ze znanych obrazów wielkich mistrzów, a także przedmioty codziennego użytku, często te, które z wielu powodów osiągnęły status kultowych. Przykładem tego ostatniego mogą być słynne puszkowane zupy firmy Campbell, sportretowane przez Andy'ego Warhola na 32 płótnach metodą sitodruku.

obrazy pop art

Komiksowy charakter obrazów w stylu pop art jest typową cechą dla amerykańskiej odmiany tego nurtu artystycznego. Jego brytyjski starszy brat był bliższy dadaizmowi, cechował go eklektyzm w formie i treści. Artyści brytyjscy tworzący obrazy w stylu pop art, tacy jak Richard Hamilton, wykorzystywali często w swoich pracach metodę kolażu, a ich dzieła klasyfikowane jako pop art są na podstawie warsty ideowej niż okreslonego stylu. Obrazy komiksy są charakterystyczne przede wszystkim dla artystów takich jak Roy Lichtenstein czy Andy Warhol, przedstawicieli amerykańskiej szkoły pop artu.

Street art - wandalizm czy sztuka?

Jak łatwo się domyślić, nie tylko pop art jest przejawem kultury popularnej. Street Art, będący stosunkowo świeżym zjawiskiem, również wlicza się do kultury masowej.
Po raz pierwszy nazwy tej użyto prawdopodobnie w 1985 roku.

Cechy street artu

Street art nie posiada ściśle określonych ram programowych, a jedyną sztywną wytyczną jest umiejscowienie dzieła w przestrzeni publicznej. Dzieła tworzone w przestrzeni publicznej zwykle mają charakter nielegalnej ingerencji. Artyści poruszają się w tematach społecznych i politycznych, nierzadko dotykając tematów kontrowersyjnych i niejednoznacznych. Działając niejako w czynie społecznym bronią jakichś wartości lub zupełnie przeciwnie, wyśmiewają je.

obrazy w stylu pop art

Obrazy Banksy'ego

Banksy to artysta (a może powinniśmy napisać aktywista?), którego nie trzeba przedstawiać nie tylko miłośnikom sztuki. Ale kim w zasadzie jest Banksy? Artysta nigdy nie ujawnił swojej tożsamości, jednak Wikipedia twierdzi, że urodził się w 1974 roku w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Wokół jego personaliów krąży wiele legend i teorii spiskowych,

Banksy wykorzystuję technikę szablonową. Ogólny przekaz jego dzieł jest antykapitalistyczny, antywojenny i pacyfistyczny. Jego prace nierzadko wprawiają w zakłopotanie, budzą mieszane uczucia.

Jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzenie, że Susan Sontag zakwalifikowałaby jego twórczość jako kamp. Obrazy Banksy'ego są często naiwne, czasem kiczowate, bywają też płytkie w warstwie znaczeniowej. Czy naiwność i kicz są wykalkulowanym zabiegiem marketingowym, czy też są całkowicie szczere i niezamierzone - trudno nam wyrokować, jednak to właśnie te cechy jego twórczości sprawiły, że Banksy osiągnął tak niewyobrażalny sukces stając się celebrytą wśród ulicznych artystów.

Banksy to jednak nie tylko murale. W jego portfolio znajdują się również poezja, obrazy. Warto nadmienić że jedno z jego dzieł, obraz "Game Changer" został sprzedany za rekordową kwotę 16,7 milionów funtów.

sztuka pop art

Obrazy w stylu pop art

Obrazy pop art to świetny pomysł na niebanalne i energetyczne wnętrze. Komiksowe obrazy na płótnie w stylu pop art sprawdzą się jako dekoracja ścian młodzieżowej przestrzeni. Wyraziste kompozycje dodadzą charakteru w pokoju nastolatka lub mieszkaniu młodego dorosłego.

Proste obrazy i wyraziste kolory przyciągają wzrok i będą się dobrze prezentować w industrialnych i minimalistycznych wnętrzach. Kolorowe obrazy inspirowane twórczością Andy'ego Warhola w niebanalny sposób odmienią twoje wnętrze i wprowadzą w nie odrobinę humoru i nonszalancji.

Obrazy na płótnie w stylu street art

Osoby ceniące sobie indywidualizm z pewnością znajdą coś dla siebie w naszej kolekcji obrazów w stylu street art inspirowanych twórczością takich artystów jak Banksy. Obrazy na płótnie w stylu street art to nieograniczona możliwość stworzenia niepowtarzalnych stylizacji wnętrz. Biały obraz z prostą, stylizowaną na szablonowe graffiti grafiką, to dekoracja, która doskonale dopełni nowoczesne, minimalistyczne wnętrze.


Mogą Cię zainteresować:

OBRAZY NA PŁÓTNIE - SZYBKI I PROSTY SPOSÓB NA DEKORACJĘ ŚCIAN W SALONIE

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY DOBIERANIA KOLORÓW ŚCIAN

powrót
Czytaj także:

Czarno-biały salon - porady, aranżacje inspiracje

Czerń i biel to idealna kombinacja o wysokim kontraście, która będzie wspaniale wyglądać w aranżacji każdej przestrzeni. Doskonale nada się do wnętrz należących do zwolenników neutralnych połączeń, którzy wolą omijać odważne kolory i akcesoria. Jeśli właśnie planujesz remont Twojej przestrzeni to oto kilka pomysłów na aranżację czarno-białego salonu.

czytaj więcej

Jak wieszać obrazy? Pomysły i inspiracje na domową galerię

Odpowiednio dopasowane obrazy mogą niesamowicie odmienić pustą przestrzeń na Twoich ścianach, jednak ich zawieszenie nie jest takie proste, jak się wydaje. Potrzeba czasu na przemyślenie dokładnego planu działania. Podpowiemy Ci, jak w kilku krokach umiejętnie zabrać się za dobór oraz wieszanie obrazów.

czytaj więcej

Pokój młodzieżowy - aranżacje, inspiracje i pomysły na urządzenie!

Projekt pokoju młodzieżowego jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Z jednej strony chcą oni, aby wnętrze podkreślało osobisty styl i zainteresowania dziecka, z drugiej strony, aranżacja musi pasować do wyglądu całego domu. Podpowiemy Ci, jak urządzić pokój nastolatka, tak aby stał się ciekawą, nowoczesną przestrzenią, która nie będzie tylko miejscem relaksu, ale również strefą inspirującą do kreatywności.

czytaj więcej

Najważniejsze zasady dobierania kolorów ścian

Kolory ścian mają większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. To właśnie one decydują o naszym samopoczuciu w konkretnym pomieszczeniu. Jak dobrać kolory ścian, by czuć się komfortowo i bezpiecznie? Jakie kolory sprawdzą się w sypialni, a jakie w salonie? Na jaki kolor pomalować ściany w pokoju dziecka?

czytaj więcej