Geometryczne dekoracje ścian
Piątek, 23 Sierpnia 2019   |   Wnętrza

Geometryczne dekoracje ścian

Geometryczne wzory to bez wątpienia wnętrzarski hit kilku sezonów. Pojawiają się w różnych wersjach i kombinacjach – minimalistyczne, kolorowe, mozaiki. Królują na ścianach, podłogach, obrusach. Jak wyjaśnić niemijający fenomen geometrii? Po latach fantazyjnych wzorów ludzie zatęsknili za prostotą i tradycją. Co więcej – zauważyli, że połączenie obydwu świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny.

Najpierw była geometria, czyli narodziny wnętrzarskiego minimalizmu

Geometryczne wzory dały początek minimalizmowi. To właśnie dzięki połączeniu niewielkich, geometrycznych elementów zauważono, że nie trzeba ogromnych detali, by wywołać efekt wow. Wraz z pomysłem na ograniczenie wielkości wzorów i kolorów, pojawiła się moda na minimalizm. Tak oto można zauważyć, że mimo przewagi bieli i delikatnych elementów geometrycznych, wszystkie kompozycje są proste, symetryczne i eleganckie. Elegancję budują niekrzykliwe kolory, utrzymane w tonacji złota i granatu (czasem czerni) z przewagą bieli. Proste i symetryczne linie są ozdobą samą w sobie, a dzięki nienarzucającym się kolorom takie fototapety pasują niemal do każdego wnętrza:

 

Samoprzylepna Fototapeta Deszczowy Szyk

Usuwalna Fototapeta Minimalizm w Okręgu

Fototapeta Usuwalna Kropka w Kropkę Sześcian

 

Naturalna geometria, czyli inspiracje naturą

Geometryczne wzory to nie tylko trójkąty, koła, sześciany lub kwadraty. W tej roli fantastycznie wyglądają też drobne liście, owoce czy gałęzie. W dekoracjach ściennych często pojawiają się same kontury, szkice, pastelowe wypełnienie. Kilka inspiracji przedstawiamy poniżej.

Samoprzylepna Fototapeta Jesienne Listki


Usuwalna Fototapeta Graficzne Pnącze

 


Fototapeta Botaniczna Kolorowanka


Naklejana fototapeta Ażurowy Las


Dekoracja ścienna Ananasowy Raj

Jak można zauważyć, wszystkie kolory są stonowane, nie rzucają się w oczy, a główną rolę w geometrycznych aranżacjach odgrywa detal. Skupienie na szczególe wprowadza dodatkowy element ciekawości i inności, którego brakowało dotychczasowym stylom. Wraz ze wzrostem popularności skandynawskiego, surowego wystroju wnętrz, całą uwagę poświęcano minimalistycznym kompozycjom w tonacji czerni i bieli.
Dążenie do minimalizmu w wystrojach wnętrz wiąże się także ze zmianą naszego stylu życia – w codziennej gonitwie staramy się znaleźć i celebrować, choć moment dla samych siebie. Ten moment często wystarczy, by dojść do wniosku, że dobre samopoczucie nie musi iść w parze z posiadaniem dużej ilości akcesoriów.

Ciężko jednoznacznie określić, czy moda na geometryczne wzory przetrwa próbę czasu. Z pewnością możemy stwierdzić, że zostanie z nami co najmniej przez kilka kolejnych sezonów.