Jak przykleić fototapetę?
Czwartek, 18 Czerwca 2020   |   Diy

Jak przykleić fototapetę?

Jaki klej wybrać do fototapety?

To pytanie spędza sen z powiek tym, którzy decydują się na zmianę wystroju wnętrza w tradycyjnym stylu. Dobry klej spowoduje, że tapeta przyklei się do ściany i zostanie tam na długo, nie będzie się kruszyć ani odpadać. Jak dobrać klej do konkretnego materiału? Jeśli kładziesz tapetę winylową dobrze jest sprawdzić jaką ma grubość. Im grubszy i cięższy materiał, tym mniej wody będzie potrzebne do rozrobienia kleju, by udźwignąć ciężar tapety i dokładnie przykleić ją do ściany. Tapety tradycyjne (papierowe) nie wymagają specjalnego kleju, w tym przypadku sprawdzi się najprostszy klej do tapet, a jego konsystencja powinna być rzadka. Tapety lateksowe są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne, ale ich montaż się niczym nie różni. W obu przypadkach klej powinien być dość rzadki, rozrobiony z dużą ilością wody. Flizelina to najbardziej wymagający materiał. Dzięki obecności włókniny syntetycznej, tapetę flizelinową przykleja się zupełnie inaczej niż pozostałe. Przed każdym montażem nawet najpierw posmarować klejem ścianę, nie paski tapet. To ważne, by zachować odwrotną kolejność w przypadku klejenia tapety na flizelinie. Klej użyty do smarowania ścian nie powinien być rozcieńczony wodą, gdyż spowoduje to odklejenie się tapety. Tapety samoprzylepne nie wymagają użycia kleju do fototapet, dlatego znacznie skracają czas instalacji.

Ile kosztuje położenie fototapety?

Koszt położenia fototapety

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o koszty. Wszystko zależy od tego czy kładziemy ją sami, z pomocą sąsiada, czy wynajmujemy firmę. Bazując na obecnej sytuacji ogólnoświatowej i wzrostu kosztów materiałów budowlanych, na klej, pędzel i wałek, nożyk do tapet i poziomicę wydasz od 80-150 zł. Jeśli nie czujesz się na siłach i prosisz o pomoc znajomych czy sąsiada, z pewnością wystarczy butelka dobrego alkoholu w podzięce. Jeżeli jednak zatrudniasz firmę, koszt wyceniany jest indywidualnie, w zależności od metrażu pokoju. Czy warto oszczędzać na materiałach? Oczywiście, można kupić tańszy pędzel czy wałek, ale warto zaopatrzyć się w sprawdzony klej do fototapet.

Jak położyć fototapetę, by jej nie uszkodzić?

Jak kleić fototapetę

Przede wszystkim, należy odpowiednio przygotować ścianę. Zakleić dziury i nierówności, być może położyć gładzie. W przypadku tapet samoprzylepnych należy pamiętać, by farba bazowa nie zawierała lateksu ani akrylu, bo ciężko utrzymać usuwalną tapetę na takiej powierzchni. Może okazać się, że ścianę przed położeniem fototapety należy zagruntować. Jeśli na ścianie, którą tapetujemy znajdują się warstwy poprzedniej fototapety, trzeba je dokładnie usunąć. Bezpośrednio przed montażem powinno się oczyścić ścianę za pomocą pędzla malarskiego i wody z mydłem glicerynowym. Można też dostać specjalne, gęste mydło do oczyszczenia ścian. Naklejanie samoprzylepnych fototapet gwarantuje ich trwałość tylko wtedy, gdy przyklejone są na odświeżonej ścianie (czas jaki musi opłynąć pomiędzy malowaniem ściany a przyklejeniem tapety to 3-4 tygodnie).

Klejenie tapet lateksowych

Klejenie tapet lateksowych

Fototapety lateksowe (tradycyjne), smarujemy warstwą rozcieńczonego kleju i przykładamy do ściany. Klejenie fototapet warto rozpocząć od narożników, zostawiając kilka cm przerwy. W trakcie klejenia fototapet lateksowych należy pamiętać o dociskaniu tapety do ściany, wykonując wałkiem pionowe ruchy góra-dół od środka do brzegów. Jeśli na brzegach pojawi się nadmiar kleju, wystarczy zebrać go czysta szmatką. Nadmiar tapety obcinamy nożykiem do tapet. Będzie on przydatny także podczas wycinania otworów na kontakty i włączniki światła. Po nałożeniu kleju do fototapet lateksowych, warto odczekać kilkanaście minut, aż klej zgęstnieje i utrwali się, dopiero później można przystąpić do instalacji.

Proces montażu fototapety na flizelinie

W przypadku fototapety flizelinowej, nie wolno zapomnieć o tym, że klejem do flizeliny smarujemy ścianę, nie tapetę. Warstwa kleju, którym smarujemy ścianę, powinna być gęsta. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na brak suchych miejsc, gdyż spowodują one powstanie pęcherzyków powietrza, co w efekcie uszkodzi fototapetę i spowoduje jej odpadanie. Warstwa kleju nie powinna być również za gruba, w przeciwnym razie fototapeta nie będzie się trzymać. Nadmiarową warstwę kleju usuwamy wilgotną ściereczką.

Łatwa instalacja fototapety samoprzylepnej

Usuwalne dekoracje ścian cieszą się dużą popularnością ze względu na nieskomplikowaną instalację oraz łatwość szybkim demontażu, o czym możesz przeczytać w artykule Jak zerwać fototapetę? Montaż fototapety samoprzylepnej trwa od 30 do 60 minut, w zależności od metrażu. Nie wymaga użycia narzędzi, takich jak klej, pędzel czy wałek, ale przyda się poziomica, by wygładzić nierówności, powstałe w trakcie klejenia. Odpowiednio przygotowaną ścianę przecieramy wilgotną ściereczką i przystępujemy do naklejania fototapety. Jeśli nakleimy ją krzywo, można ją odkleić i przykleić ponownie, bez obaw o odklejenie się warstwy farby (jeśli odkleimy ją z kawałkami zaschniętej farby, będzie to znaczyło, że ściana nie była odświeżona przed montażem). Materiał MagicStick jest odporny na zabrudzenia i przedarcie, a dzięki wydrukowi w najlepszej jakości jasne i żywe kolory cieszą oko przez wiele lat.


 Zobacz też:

Najmodniejsze trendy dekoracji wnętrz 2020

Tradycja czy nowoczesność? Wybierz najlepszą dekorację Twojej ściany

5 interesujących miejsc na użycie samoprzylepnej fototapety