Henri Matisse - 6 rzeczy, które warto wiedzieć o jego życiu i twórczości
Piątek, 5 Sierpnia 2022   |   Trendy & Inspiracje

Henri Matisse - 6 rzeczy, które warto wiedzieć o jego życiu i twórczości

Jeden z najbardziej wpływowych malarzy francuskich XX wieku, Henri Matisse, jest nazywany jednym z twórców sztuki nowoczesnej. Urodzony w 1869, Matisse był utalentowanym młodym chłopcem, który w wieku 13 lat został przyjęty do prestiżowej École des Beaux-Arts w Paryżu. Studiował tam przez pięć lat, zanim przeniósł się do Londynu, a następnie osiadł w Nicei, gdzie mieszkał do końca życia. Twórczość artysty charakteryzuje się odważnym użyciem koloru i prostymi formami, które często sprowadzane są do kilku kształtów lub linii. Eksperymentował również z nowymi technikami, takimi jak kolaż, wycinanki i rzeźba, aby stworzyć nowe efekty wizualne. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Oto 6 rzeczy, które warto wiedzieć o tym niesamowitym artyście.

Lider fowizmu

Fowizm był niezależnym ruchem artystycznym założonym w Salon d'Automne w Paryżu w październiku 1905 roku. Był to ruch artystyczny krótkotrwały, a powstał częściowo w wyniku ugrupowań, które tworzyli sami artyści. Rozpoczął się od kontrowersyjnej wystawy dzieł sztuki Matissego, Alberta Marqueta, Vlamincka, Deraina i Keesa van Dongena. Skandaliczne okazały się jasne i czyste kolory, które artyści grubo nałożyli na płótno. Liderem grupy został Henri Matisse, dzięki swojej pracy „Kobieta w kapeluszu”, uważanej wówczas za oburzającą.

Termin fowizm wywodzi się od słowa „fauve”, co oznacza „dziką bestię”. Styl charakteryzuje się jasnymi, kontrastowymi kolorami i odważnymi pociągnięciami pędzla. Fowizm stał się podstawą do powstania współczesnych ruchów artystycznych, takich jak ekspresjonizm, kubizm i surrealizm.

Prawdziwy podróżnik

Henri kochał podróżować! Nowe miejsce były jego źródłem inspiracji. Odnajdywał tam nowe światło i przestrzenie, które potem stawały się częścią jego dzieł. Z podróży przywoził pamiątki szkice i fotografie, aby dobrze zapamiętać wszystkie miejsca. Swoje wojaże rozpoczął od Francji, gdzie odwiedził np. Nice i Paryż, potem podziwiał mi.in. Korsykę, Anglię, Maroko i Algierię.

Henri Matisse obrazy

Prekursor kolażu

Ze względu na stan zdrowia Henri Matisse musiał zrezygnować z normalnego malarstwa - rak jelita grubego nie pozwalał mu ruszyć się z łóżka. Nie przestał jednak tworzyć dzieł! Wynalazł technikę ‘gouache découpée (technika wycinania papierowych kolaży). Jak wyglądał proces "malowania" takiego obrazu? Matisse leżał w łóżku i wycinał różne figury z arkuszy papieru pomalowanych gwaszem, a potem jego pomocnicy przyklejali je wg jego wytycznych na płótnie. Jego najpopularniejsze dzieła wykonane tą techniką to Jazz (1947), La Tristesse du roi (1952) i The Snail (1953).

Henri Matisse - twórczość i najsłynniejsze dzieła

Obrazy Henri Matisse należą do najdroższych obrazów, jakie kiedykolwiek sprzedano na świecie. Można je podziwiać w galeriach prywatnych i w muzeach na całym świecie. Jednym z najsłynniejszych dzieł Matisse jest obraz "Taniec" namalowany w 1910 roku na specjalne zamówienie rosyjskiego kolekcjonera sztuki Siergieja Szczukina. Obrazy Matisse, które warto również znać to: "Radość życia" (1906), "Czerwone studio" (1911), "Otwarte okno" (1905), Kobieta w purpurowym płaszczu" (1937). Jego obrazy można także mieć w swoim domu w formie reprodukcji.

Henri Matisse obrazy

Musée Matisse, czyli podziwiaj dzieła Henriego Matisse z bliska

Głębokie przywiązanie Matissego do urokliwej Nicei zaowocowało powstaniem tam muzeum jego imienia. Na jego siedzibę wybrano willę Garin de Cocconato, które znajdowała się niedaleko rezydencji samego Matissego. Była ona idealna do wystawiania dzieł malarza, które sam artysta, a potem jego spadkobiercy przekazywali miastu. Pierwsze otwarcie miało miejsce 5 stycznia 1963 roku i po dziś dzień można tam podziwiać twórczość Matisse.

Henri Matisse obrazy

Z pokolenia na pokolenie - syn Pierre Matisse idzie w ślady ojca

Miłość do sztuki Henri Matisse przekazał również swoim synom. Miał ich trzech - dwóch z nich postanowiło iść w ślady ojca. Najbardziej wyróżnił się najmłodszy (ur. 1900r). Jego syn Pierre Matisse był bowiem znanym marszandem. W wieku 31 lat za namową swojego ojca otworzył galerię w Nowym Jorku, gdzie zajmował się sztuką przez następne 65 lat. W swojej galerii wystawiał prace swojego ojca oraz wielu innych współczesnych artystów m.in: Alexander Calder, Marc Chagall, François Rouan, Roberto Matta, Georges Rouault, André Derain. Jego zaangażowanie w rozwój sztuki sprawiło, że jest uważany za jedną z najważniejszych postaci, która przyczyniła się do rozkwitu sztuki nowoczesnej.