Tapety inspirowane stylem dawnych epok
maj, 8 2020   |   Trendy & Inspiracje

Tapety inspirowane stylem dawnych epok

Fototapety stylizowane na stare znów wracają do łask! Możesz mieć piękne, żakardowe wzory na ścianie rodem z epoki wiktoriańskiej niezależnie od tego czy mieszkasz w małym mieszkaniu, czy w ogromnym, wielopokoleniowym domu. Skąd ten nagły powrót do dekoratorskiej przeszłości?

Średniowiecze i barok – szlachta się bawi na salonach

Czasy średniowiecza i baroku pozostawiły po sobie umiłowanie do przepychu i złotych błyskotek. Wystawne uczty, które towarzyszyły królom i książętom, nie mogły obyć się bez odpowiedniego wystroju. Na średniowiecznym zamku zdobiono ściany bogatymi, ręcznie tkanymi gobelinami, a podbite atłasem krzesła aż uginały się pod ciężarem złotych dodatków. To zamiłowanie do pałacowego przepychu znalazło swoją kontynuację w stylu shabby chic, który dzisiaj chętnie wprowadzamy do swoich wnętrz.

Era Wiktoriańska – żakardy i ażur wchodzą do gry

Chociaż w era wiktoriańska zdecydowanie pozostawiła po sobie więcej cieni niż blasków, do największych inspiracji tamtą epoką należą stosowane do tej pory eleganckie, żakardowe hafty, które pojawiły się również jako wzory na tapetach. Czasy panowania królowej Wiktorii to zdecydowanie jedna z najmroczniejszych epok w historii Wielkiej Brytanii. Dominowały wówczas ciężkie, ciemne kolory, takie jak butelkowa zieleń, głęboki burgund i czerń. Stylistyka tamtych czasów była ciemna i niepokojąca, co widać nawet w kwiatowych kompozycjach, które zdobiły wiktoriańskie wnętrza.

Belle Epoque to raj nie tylko dla artystów i dandysów

Najwięcej inspiracji wnętrzarskich w obecnych czasach czerpie się z okresu, w którym zielona wróżka lała się strumieniami, a wszelkiej maści artyści opływali w luksusy. Belle Epoque, czyli XIX-wieczny renesans pozostawił po sobie nie tylko pałacowy przepych i zamiłowanie do ciężkich, aksamitnych obić, ale również wzorzyste, żakardowe koronki, które dziś zdobią nie tylko kobiece suknie, ale przede wszystkim – ściany. Choć epoka burżuazji mocno inspirowała się gotykiem i rokoko, jej elementy przetrwały do dziś, szczególnie w starych, wielopokoleniowych domach. Co ciekawe, z niepokojących i mrocznych stylizacji czerpią także twórcy rozmaitej maści horrorów i seriali historycznych.

Nowoczesne połączenie dawnych tradycji ze współczesnym dekorem

Trend na powrót do stylistyki minionych wieków leży na przeciwległym biegunie do równie popularnego i lansowanego w social mediach powrotu do natury. Z jednej strony dominuje bogate zdobnictwo i przepych, ciemne kolory i ciężkie materiały, z drugiej prostota i minimalizm, rustykalna stylistyka wnętrza i ekologiczne materiały. Którą stronę wybierzesz?

_______________________________________________________________

Mogą Cię zainteresować:

Styl Vintage dla każdego

Shabby chic czyli jak stylowo urządzić salon

powrót
Czytaj także:

Naklejki na schody

Dlaczego mając dom, warto zainteresować się tym wdzięcznym tematem, jakim są naklejki na schody? Klatka schodowa to miejsce, gdzie codziennie spędzacie ogromną ilość czasu, nawet bez świadomości, że tak jest! Każde wyjście, wejście do domu, przejście z jednego pokoju do drugiego, to często także wędrówka po schodach. Nie każdy może sobie pozwolić na ozdobę schodów z kutego metalu, dlatego warto bliżej przyjrzeć się naklejkom na schody.

czytaj więcej

Fototapety rustykalne

Fototapety rustykalne i prowansalskie lubią się z wnętrzami w loftowym stylu. Surowe drewno, betonowe aranżacje i kolory ziemi świetnie komponują się z dodatkami w czerni i złocie. Styl loftowy znany z nowojorskich kamienic, na dobre zagościł w naszych wnętrzach i wygląda na to, że zostanie na dłużej.

czytaj więcej

Fototapety – jaki materiał wybrać?

Obecnie coraz częściej nasze ściany oraz inne powierzchnie zdobią oryginalne fototapety. Dzięki nim w łatwy i wygodny sposób możemy nadać naszemu wnętrzu prawdziwie designerski wygląd. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość intrygujących wzorów, w różnych kolorystykach oraz stylach. Jednak wybór wzoru, to nie wszystko.

czytaj więcej

Jak zerwać fototapetę?

Dobrze postawione pytanie powinno brzmieć: jak skutecznie zerwać fototapetę, by nie uszkodzić ściany? Fototapety i tapety to hit kilku sezonów, ze względu na swoje wizualne i estetyczne walory. Z czasem jednak nawet najpiękniejszy wzór się znudzi i szukamy odmiany w postaci kolejnej tapety lub farby. Zebraliśmy dla Was kilka przydatnych wskazówek jak ściągnąć fototapetę bez uszkodzenia ściany.

czytaj więcej